Idén már 16. alkalommal rendezték meg a nagy sikereknek örvendő nemzetközi vendégséget a Debreceni Egyetem főépülete előtti téren. A szorgalmi időszak utolsó napján 23 ország tanulója állt csapatokba, hogy elkészítse nemzete ínyencségeit.
Szilvássy Zoltán[, rektor köszöntötte elsőként a fesztiválozókat, amiben kitért arra, hogy az étel mennyivel közelebb hozhat egymáshoz embereket, hisz egy darabkát ismerhetünk meg más országok kultúrájából.
Mátyus László , az Általános Orvostudományi Kar dékánja vette át a szót, aki megköszönte a résztvevőknek a munkát, a tömegnek a jelenlétet és mindenkit arra biztatott, hogy élvezze a fantasztikus ételeket, egy fantasztikus társasággal.
Jenei Attila , a Nemzetközi Oktatást Koordináló Központ igazgatója – aki nem mellesleg a rendezvény egyik kitalálója is kiemelte, hogy milyen büszke arra, hogy már ennyi ideje, évről évre mozgásban tudják tartani az eseményt, hisz az ételnek meg van az a képessége, hogy lerombolja a határokat.
Nagy Róbert, a DEHÖK külügyi alelnöke megjegyezte, hogy milyen nagy megtiszteltetés, hogy idén ő szervezhette az eseményt, mert 23 csapat jelenlétével az idei az eddigi legnagyobb Food Day. Arra kérte a résztvevőket, kóstoljanak meg minél több ételt, hisz a szakácsok rengeteget dolgoztak azért, hogy minél több és finomabb fogást tudjanak elhozni nekünk.
A megnyitó után megindult az áradat, hisz egy jegy ellenében kaphattam a Fülöp-szigetekről szójaszószos, citromos-fokhagymás-borsos pácban érlelt marhahússzeleteket, Ghánából Whaakye-t, ami egy rizses, babos étel, ha pedig átsétáltam Izrael standjához, hummust kóstolhattam pitában, vagy kipróbálhattam a Jachnunt is, ami egy péksüteményhez hasonlítható édesség volt. Vietnám csirkelevese is megnyerő volt, ahogy a csirkeszárnyak és a grillezett húsok is vitték a pálmát. Sok ország helyben grillezte a húsokat, hogy frissen adhassák a kóstolóknak.
Választék tehát volt bőven, hisz az eddig felsoroltakon kívül Egyiptom, Nigéria, Irak, Kína, Sri Lanka és még rengeteg ország hozott el nekünk egy helyre ennyi pompás ízt.
Természetesen magyaros ételeket is lehetett kóstolni, így marhapörköltet és halat is kaphatott az, aki a magyar standot választotta.
Bár a szívünkhöz a hasunkon át vezet az út – tartja a mondás, a különböző kultúrák bemutatták népviseleteiket, táncaikat és hangszereiket is, így átfogóbb képet adva a kilátogatóknak. Persze, ezt mind nem csöndben járták végig a résztvevők: a felállított színpadon külföldi formációk mutathatták meg magukat. A Confucius Institute kezdett, amit több előadás követett a nap folyamán, de végül a The Kidney Stones zárta le feldolgozásaival a délutáni programokat. A tömeg az eső ellenére sem ment messzire, így a szeszélyes időjárás nem ronthatott bele a fiatalok jókedvébe.
Az este azonban nem érhetett véget ilyen korán, következett az after party, ahol három DJ mutathatta meg tehetségét.
Doctorstuntin kezdte el felpörgetni az amúgy is lelkes tömeget, őt követte DJ Shahin, végül DJ Nandes vette át a stafétát stílusos ritmusaival.
Az eladott ételjegyekből befolyt összeget a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány kapta idén is, ezzel ismét egy jó ügyet támogatva.
A kulturális sokszínűséget ünneplő hallgatók még egyszer utoljára kikapcsolódhattak a vizsgaidőszak előtt, és megismerhették azokat a kultúrákat és embereket, akik bár nap, mint nap jönnek szembe velük az egyetemen, még sincs idő az ismerkedésre a rohanó hétköznapokon.
Pálinkás Réka
DEHDK PR és Sajtóiroda
Fotók: Czombos Bence, Halóka István, Petrovics Zsombor
bővebben