A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának Külügyi Bizottsága és a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodája közösen együttműködve ismét megszervezte egyik mobilitást népszerűsítő programját, a Mobility Café-t. A tavaszi félév első kerekasztal-beszélgetésének fókuszában ezúttal az Erasmus+ Program által kínált lehetőségek, kiegészítő pénzügyi támogatások álltak.
A tavaszi félév első Mobility Café-jának a Sesztina Villa adott otthont március 9-én este, melynek aktualitását képezte a tanulmányi célú mobilitás pályázat közelgő leadási határideje. A Mobility Café általános célja, hogy népszerűsítse a hallgatók körében a külföldi tanulmányi-és szakmai programokat, valamint ösztönzze az Egyetem valamennyi hallgatóját a nemzetközi mobilitási tevékenységekben való részvételre.
Az est házigazdája Horváth Eszter, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottságának alelnöke volt. A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Jánosy Orsolya, a Nemzetközi Iroda vezetője, Gara Péter, intézményi Erasmus-koordinátor, valamint a Debreceni Egyetem három hallgatója, akik külföldön szerzett saját élményeiket, tapasztalataikat megosztva tovább színesítették az estét.
Az érdeklődőkkel elsőként Gara Péter ismertette a pályázás menetét és feltételeit, valamint szó esett arról is, hogy mely európai és Európán kívüli országokban tanulhatnak és szerezhetnek szakmai tapasztalatot jelenleg a hallgatók az Erasmus+ Program keretein belül. Az intézményi Erasmus-koordinátor kiemelte, hogy míg a szakmai gyakorlatok esetében a pályázatokat folyamatosan fogadják, addig a tanulmányi mobilitásban részt venni kívánó hallgatók március 20-ig adhatják le jelentkezésüket. A beadott pályázatokat kari koordinátorok bírálják el. Kedvező elbírálás esetén egy partneregyetemen általában 2-3 hallgatót fogadnak félévenként.
„Az Erasmus nagyon jól csengő név Európában, sőt már az egész világon. Ha az adott Karnak van olyan kapcsolatrendszere egy itthoni céggel, amely lehetővé teszi azt, hogy külföldi anyavállalathoz kimenjenek hallgatók szakmai gyakorlatra az már egyfajta „becsatornázása” a jövőben rejlő lehetőségeknek.” – emelte ki Jánosy Orsolya a mobilitási programok munkaerőpiaci előnyét. Emellett a kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a mobilitási programokban való részvétel nemcsak a későbbi munkavállalás során válik a hallgatók javára, hosszasan tárgyalták az érveket, hogy miért lehet érdemes minden hallgatónak külföldi ösztöndíjakat böngésznie a tanulmányai alatt.
Az est végén a szép számmal jelenlévő érdeklődők finom sütemények, pogácsák, egy csésze kávé vagy tea mellett meghallgathatták Lőrinczy Panna, Szutor Beáta Bella és Kecskés Gréta Hollandiában, Spanyolországban és Finnországban szerzett élményeit, egykori motivációikat és előzetes elvárásaikat is.
DEHDK Sajtóiroda – Kovács Gabriella
Fotók: Pál Endre
bővebben