A Külügyi Börze a DEHÖK Külügyi Bizottságának a legjelentősebb és legnagyobb hagyományra visszanyúló rendezvénye, amelyet immáron 22. alkalommal szervezett meg március 17-én és 18-án a bizottság a Nemzetközi Irodával szoros együttműködésben.
Míg a járványhelyzet miatt a megszokott formát elhagyva a Főépület helyett az online térbe költözött a kiemelt fontosságú esemény, addig a célja változatlan maradt. A bizottság szándéka, hogy a két nap alatt a hallgatók minél szélesebb körét tájékoztassa a számukra rendelkezésre álló külföldi tanulási lehetőségekről, felhívja a figyelmet a jelenlegi Erasmus+ és Campus Mundi pályázati időszakra, és meggyőzze arról az érdeklődőket, hogy pályázzanak meg külföldi ösztöndíjakat, tanuljanak a külhoni partneregyetemek egyikén, vagy jelentkezzenek szakmai gyakorlatra Európába vagy akár azon túlra.
A Webex felületén megtartott rendhagyó online előadásokon először március 17-én magyar nyelven, majd 18-án angolul tudhattunk meg többet az Erasmus+ és Campus Mundi ösztöndíjaival kapcsolatban. A beszélgetés résztvevői között jelen volt Gara Péter, a Debreceni Egyetem Intézményi Erasmus koordinátora is, aki információban és segédletekben gazdag prezentációt tartott a különböző mobilitási programokról. Többek között elhangzott az is, hogy milyen feltételeknek kell eleget tenni, ahhoz, hogy valaki pályázhasson, hogyan zajlik pontosan a jelentkezés menete, és milyen lehetőségei állnak rendelkezésére annak, aki külföldön folytatná tanulmányait. A résztvevők ezen kívül meghallgathatták egy olyan hallgató élménybeszámolóját is, aki már részt vett a fent említett mobilitási programok valamelyikében.
„Úgy gondoljuk, hogy a koronavírus sem lehet akadály, ha mobilitásról van szó. Azt vettük észre, hogy a kezdeti bizonytalanság elmúlt, a pályázat kiírása után megrohamozták a hallgatók az online jelentkezési felületet. Látjuk a másik oldalt is, Debrecenbe is ugyanúgy érkeznek hallgatók a partneregyetemekről, persze jóval kisebb számban. Tőlük azt halljuk, hogy nem bánták meg a döntésüket. Sokkal felkészültebbek vagyunk mi is, kitapasztaltuk, hogyan vihetők át az események az online térbe és ez jellemző a fogadó intézményekre is.” – foglalta össze tapasztalatait Palakovics Dóra, a DEHÖK Külügyi Bizottság elnöke.
Fontos hangsúlyozni, hogy akár 42 ország közül választhatnak azok, akik részt vesznek valamely mobilitási programban. Pályázni tanulási céllal lehet, és a pár napos külföldi úttól kezdve, a jellemzően 2-3 hónapos szakmai gyakorlaton át, egy vagy akár két szemesztert is kint tölthet az az illető, aki sikeres pályázatot nyújt be. További információknak a Tempus Közalapítvány honlapján érdemes utánanézni: https://tka.hu/
A bizottság részéről a további mobilitási programok népszerűsítése folyamatos lesz a félév során, Facebook és Instagram oldalaikat fogják használni erre a célra, amiket követve bárki megtalálhatja a hozzá leginkább illő mobilitási formát.
https://www.facebook.com/DEHKB, https://www.instagram.com/esn_debrecen/?hl=hu
DEHDK Sajtóiroda-Óvári Anna
Fotó: Online Erasmus Days Webex
bővebben