Szilágyi Eszter a DEHÖK Környezetvédelmi Bizottságában évekig tevékenykedett, többek között a népszerű Közösségi Kert megalapításában is részt vett. Növényorvosként végzett a Debreceni Egyetemen, viszont emellett, ma egy teljesen más területen is tevékenykedik. Az egyetemi éveiről és a jelenlegi munkájáról beszélgettünk.
Mesélj kicsit az egyetemi éveidről, hogyan és miért kerültél be a DEHÖK Környezetvédelmi Bizottságába?
2012-ben kezdtem a Debreceni Egyetemen a Mezőgazdasági mérnök alapszakot, és ez idő alatt kerültem be a bizottságba. Eltelt az első egyetemi évem, mikor puhatolóztam, hogy milyen lehetőségeim vannak, majd a második év elején csatlakoztam is hozzájuk. Szerettem volna mindenképpen egy közösség tagjává válni, és nem megvárni míg elszaladnak felettem az egyetemi évek. Azért választottam őket, mert láttam a célkitűzéseiket, azt, hogy egy jó ügyért küzdenek. Illetve felismertem, hogy a környezetvédelem mindenki életében megmutatkozik csupán más-más dimenzióban. A bizottság életében törekedtem arra, hogy a saját szakmámat összekössem a környezetvédelemmel, majd így született meg az egyik legnagyobb projekt, a Közösségi Kert, amely évek óta nagy népszerűségnek örvend.
Mi következett az egyetem után?
A Mezőgazdasági mérnök alapszak után, Növényorvos mesterszakon folytattam tanulmányaimat, továbbra is a Környezetvédelmi Bizottság tagjaként. Az egyetem végeztével a bizottsági munkám véget ért, de mai napig örömmel látom, hogy évről évre egy olyan gyümölcsöző csapat bontakozik ki, amely hálás színfoltja az egyetemnek. A mesterszak után dolgozni kezdtem a szakmámban, növényvédelmi szakirányítóként egy cégnél.
Növényorvosként végeztél, viszont ma egyházi területen dolgozol. Mesélj kicsit erről!
A hit fontos szerepet játszik az életemben, és lényeges számomra, hogy ez a mindennapjaimban is megjelenjen. A Környezetvédelmi Bizottság mellett tagja voltam egy ifjúsági csoportnak a Megtestesülés Plébánián, amely szintén végig kísérte az egyetemi éveimet. A szolgálat – épp úgy, mint a szakma – a hétköznapjaim fogaskerekeként működik az életemben. Így a tanulmányaim, a bizottsági tevékenységek, majd a szakmai munkám mellett, a szolgálatkészség is mindig meghatározó volt számomra. 2019 tavaszán kaptam egy lehetőséget, hogy munkatársként csatlakozzak be az egyetemi lelkészség tevékenységeibe.
Mik a feladataid az egyháznál?
Az egyházhoz kötődő tevékenységeim során főként fiatalokkal foglalkozom, kiemeltem egyetemistákkal. Mielőtt elkezdtem dolgozni, a Debreceni Római Katolikus Egyetemi Lelkészségnél már működött számos jó gyakorlat, azonban igyekeztem mindezeket keretbe foglalni, annak érdekében, hogy a fiatalok könnyebben felfedezzék azokat a lehetőséget, amelyeket a lelkészég kínál. Első lépésként igyekeztem megteremteni a kommunikációs és social media felületeket. Ezek olyan eszközként szolgálnak, amelyek segítenek a fiatalokkal való kapcsolatteremtésben. Emellett pedig folyamatosan építgettük azokat a programokat és személyes kapcsolódási pontokat, ahol a hallgatók megélhetik a találkozást Istennel, önmagukkal és társaikkal. Világosan látjuk, hogy ha valaki bekerül az egyetemre, akkor megismerkedik egy új életszakasszal, új tapasztalatokkal, örömökkel és kihívásokkal találja magát szemben. Nekünk, a lelkészségnek, az a célunk, hogy a fiatalok ebbe az életszakaszba is be tudják emelni a hitet, ha ők erre nyitottak, illetve megteremtsük nekik azt a teret és időt, ahol ezt meg tudják élni.
Hogyan valósulnak meg a foglalkozásaitok?
A Debreceni Római Katolikus Egyetemi Lelkészségnek két rendszeres találkozási pontja van: szerda esténként tartunk ifjúság programot, melynek során különböző, fiatalok hétköznapjait érintő témákról beszélgetünk, illetve vasárnap esténként 19:30-kor ifjúsági szentmisét mutatunk be. Ezeknek a programoknak a Megtestesülés Plébánia ad otthont. A lelkészség, ezen kívül rendszeresen indít szabadon választható tárgyat az egyetemen, melynek keretében keresztény nézőpontból beszélgetünk a család értékteremtő erejéről, illetve különböző szemszögből vizsgáljuk a családi élet állomásait. A lelkészség feladata továbbá, hogy a hallgatók számára lelki feltöltődésre adjon lehetőséget, ezért lelki vezetést is kínálunk, amely a karantén idején online formában működött. Örömmel tapasztaljuk ezeknek a személyes, mélyebb a találkozásoknak az ajándékait. A lelkészég tevékenységéhez szorosan kapcsolódik a Debreceni Szent László Katolikus Szakkollégium, ahol jelenleg, a 2020/2021-es őszi szemeszterben 34 fiú hallgató lakik. Számukra is folyamatosan szervezünk programokat, melyek a kollégium közösségének építését, a fiúk szakmai és hitbeli fejlődését szolgálják. Törő András, római katolikus papként áll a lelkészég, illetve a szakkollégium élén. Egyetemi lelkészként és a kollégium igazgatójaként kiemelt feladata, hogy a fiatalokat kísérje, jelenlétével segítse őket a lelki fejlődésben, a felelősségteljes felnőtté válásban.
Akkor a programok nagy része nyitott a Debreceni Egyetem hallgatói számára?
Igen, abszolút. Az állandó, heti rendszerességű programjaink mellett, kirándulásokat, táncházakat, konferenciákat is szervezünk. Igyekszünk folyamatosan újítani a programpalettát, figyelve a hallgatók igényeire is. Lehet, hogy a fiatalok egy része csak egy-egy programunkba kapcsolódik be, vagy egy-egy téma érdekli, de ilyen formában is várunk mindenkit szeretettel. Gyakran hangsúlyozzuk, hogy ha gyorsan akarsz haladni, akkor egyedül menj, ha messzire akarsz jutni, akkor pedig csatlakozz másokhoz. Fontos látni, hogy ezeknek a közösségi élményeknek ereje van, és tartalommal töltik meg az egyetemi éveket, nem elvesznek belőle, hanem hozzáadnak, gyarapítják azt. Aki szeretne csatlakozni hozzánk, a Facebook oldalunkon folyamatosan tájékozódhat a programjainkról és aktuális témáinkról: https://www.facebook.com/delelkes
A Debreceni Római Katolikus Egyetemi Lelkészség szeretettel vár minden olyan egyetemi polgárt, aki szeretne egy közösség tagja lenni, vagy lelki feltöltődésre vágyna a mindennapokban!
DEHDK Sajtóiroda-Bajkó Kinga
Fotó: Balogh Albert
bővebben