Kilencedik alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága az Egyetemi Madárgyűrűzést, ami 2013 óta a tavaszi félév egyik állandó programjának számít.
A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan az idei madárgyűrűzésnek is a Főépület és az Élettudományi Központ között található Országh László sétány adott helyet február 22-én délelőtt.
Az eseményt Tóth Máté, harmadéves természetvédelmi mérnök szakos hallgató, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának egyik tagja nyitotta meg, aki kiemelte:
„A madárgyűrűzés egy tudományos célú tevékenység. A madarat egyedi kóddal ellátott gyűrűvel engedik el. Ahhoz, hogy valaki ilyen tevékenységet végezzen speciális engedély szükséges. A meggyűrűzött madarak egy-egy jelölést kapnak, ebből megállapítható a madár neme, kora, a vonulás sebessége és távolsága, vagy akár az is, hogy mennyi ideig élt a madár.”
A rendezvényen részt vett a Természettár, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Debreceni Egyetem Természetvédelmi-, Állattani és Vadgazdálkodási Tanszéke is. A gyűrűzési bemutatót két másodéves természetvédelmi mérnök szakos hallgató segítségével Juhász Lajos, a fent említett tanszék vezetője, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának oktatója tartotta, aki már több, mint 45 ezer madárgyűrűzésben vett részt. A bemutató során a szakember pár alapadatot vett fel a madarakról, érdekességeket árult el az egyes madárfajokról és bemutatott néhány a gyűrűtípust is.
Az érdeklődők testközelből figyelhették meg a széncinegét, a kék cinegét és a fenyves cinegét is, a bátrabbak pedig meg is simogathatták a madarakat. Juhász Lajos elárulta, hogy a madárgyűrűzés Magyarországon több, mint 110 éves múltra tekint vissza, ezért fontos, hogy ápoljuk ezt az örökséget.
A Környezetvédelmi Bizottság tagjai ingyenes kiadványokkal, izgalmas játékokkal és a saját bögrével érkezőknek pedig meleg teával is készültek. A szervezők örömére szolgált, hogy idén is sok külföldi hallgató érdeklődött az esemény iránt, így a helyszínen számukra is tolmácsolták a hallottakat.
A Környezetvédelmi Bizottság munkatársai ígéretet tettek, hogy a jövőre tartandó jubileumi, tizedik alkalomra igyekeznek még több különlegeséggel és újdonsággal szolgálni az érdeklődőknek.
DEHDK Sajtóiroda – Kovács Gabriella
Fotó: Treszkai Eszter
bővebben