Már 2018 óta, hogy a természetvédelmi jeles napok sorába beilleszkedett a beporzók napja, melyet március 10-én ünneplünk. Ennek alkalmából a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának Környezetvédelmi Bizottsága a segítő beporzókról, bővebben a méhekről tartott ismeretterjesztő beszélgetést.
Ahogyan az élet számos területére, úgy a felsőoktatásra is hatással van a járványügyi helyzet, és az egyetem rendezvényeit is érintik a jelenleg érvényben lévő szigorítások. Ezalól a Környezetvédelmi Bizottság sem kivétel, azonban a testület ennek ellenére sem függeszti fel a közös munkát. „A bizottság igyekszik a helyzet ellenére is informatív, a környezeti nevelést szolgáló eseményeket szervezni az egyetem polgárainak, jelenleg online formában.” – árulta el Fekete Rita, a DEHÖK Környezetvédelmi Bizottság elnöke.
A bizottság legutóbb március 10-én, a beporzók napján tartotta meg online eseményét, amikor is Szentpéteri-Nagy Veronika, a testület korábbi elnöke, jelenleg pedig annak alumni tagja és mentora beszélgetett Szilágyi Péterrel bizottsági taggal, aki nem mellesleg okleveles méhész is egyben. A rendhagyó keretek között megrendezett eseményen a beporzók jelentőségéről, kiemelve a méhek környezeti szerepéről és a méhészkedés fontosságáról esett többek között szó a Facebook live-on belül. Ezzel a nagyon fontos témával foglalkozni nem csak a méhészeknek szükséges, hanem mi magunk, akár hallgatóként is tehetünk azért, hogy megvédjük azokat a fajokat, akik nélkülözhetetlenek a természetben. Köztudott, hogy a mezőgazdaság (és ezáltal az emberi civilizáció) jelentős mértékben a beporzók létén alapul, a méhek létfontosságúak a környezet és a gazdaság számára, azonban az online eseményen arról is hallhattak a résztvevők, milyen a méhek jelenlegi helyzete, hogyan működik a méhészkedés, és milyen következményekre kell számítanunk, ha a beporzóink eltűnnek.
„A Bizottság igyekszik olyan témákat felsorakoztatni a – jelenleg online – eseményei során is, amelyek gyakorlatias példákkal segítik az egyéni környezeti magatartás kialakítását. Az esemény célja az információ- és tudásátadáson kívül a figyelemfelkeltés volt, hiszen tudjuk, hogy mennyire érzékeny a természet, és tudjuk azt is, hogy a beporzók milyen fontos szerepet töltenek be a különböző folyamatokban.” – összegezte Fekete Rita.
Akik esetleg lemaradtak volna az eseményről, azok a Környezetvédelmi Bizottság Facebook oldalán még visszanézhetik a beszélgetést.
DEHDK Sajtóiroda-Óvári Anna
Fotó: DEHÖK Környezetvédelmi Bizottság
bővebben