Mi is az a Föld órája? Honnan indult a kezdeményezés? Mit tehetünk mindennapjainkban környezetünk védelme érdekében? Ilyen és ehhez hasonló kérdésre kaphattak választ a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága által szervezett ÖkoEsten az érdeklődők.
A Debreceni Egyetem Környezetvédelmi Bizottsága alapítását követően fokozatosan igyekszik bevonni az egyetemi hallgatókat a környezettudatossághoz és környezetvédelemhez kapcsolódó tevékenységekbe. Ennek során számos eseményt indított már útjára, emellett folyamatosan jelentkezik olyan programokkal is, amelyek az éppen aktuális környezetvédelmi témákat, és szükséges teendőket ölelik fel. A fenntartható életmód népszerűsítése érdekében rendszeresen szerveznek a tagok ÖkoEsteket, ahol kötetlen formában oszthatják meg a résztvevők egymással a tapasztalatokat.
A Bizottság fentebb említett kisebb eseménye nem újkeletű, azonban a fennálló pandémia miatt idén rendhagyó keretek között, március 25-én késő délután online formában zajlott az a vélemény-és tapasztalatcsere, melyhez a Facebook eseménynél közzétett Webex linken keresztül bárki csatlakozhatott. Az est két házigazdája Fekete Rita, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának elnöke, valamint Szabó Fruzsina, a bizottság egyik alelnöke volt. Az ÖkoEst egy játékkal indult, ahol a résztvevők leírhatták azt az öt szót, ami elsőként eszükbe jut a környezetvédelemről. A szófelhő játékot követően Fekete Rita, az esemény egyik szervezője a Föld órája nevű kezdeményezéssel kapcsolatban emelt ki néhány fontos gondolatot: „A Föld órája a WWF által 2007-ben életre hívott kezdeményezés, amely Ausztráliából, Sydneyből indult. Ebben a városban kapcsolták le először a fényeket egy órára. Magyarország 2008-ban csatlakozott a kezdeményezéshez, mely mára már világméretű mozgalommá nőtte ki magát, és arra szólít fel minket, hogy tegyünk minél többet az élhetőbb környezetünk érdekében és őrizzük meg a biológiai sokféleséget.”
Az esten egy érdekes előadás keretében hasznos gondolatok hangzottak el az energiapazarlásról és a fényszennyezésről, majd a résztvevők környezetbarát alternatívákat, hulladékcsökkentési és energiatakarékossági praktikákat oszthattak meg társaikkal, ezáltal kölcsönösen bővíthették tudásukat és ismereteiket.
Ne feledjétek, idén március 27-én, szombaton este 20:30-tól ünnepeljük a Föld óráját. A WWF honlapján mindenki egyénileg is regisztrálhat az eseményre, ezáltal követhetővé válik, hogyan hányan csatlakoztok a mozgalomhoz. Ezúttal ne csak a 60 perces sötétségre mondjunk igent, hanem egy fenntartható életmód vállalására is! Kapcsoljatok le Ti is, döntsünk rekordot együtt 2021-ben!
DEHDK Sajtóiroda-Kovács Gabriella
Fotó: ÖkoEst Webex előadás
bővebben