Kinek van ideje vizsgaidőszakban órákig főzőcskézni? Ebéd? Jó lesz az vacsorának is. „Miért nem tudok semmire koncentrálni?” ”Megint nem haladtam semmivel…” Ismerős? Készültünk néhány ötlettel, amik segítségével a vizsgaidőszakod is jobban alakulhat.
Sorozatunk utolsó részéhez érkeztünk, amelyben a vizsgaidőszakban talán kevésbé fontosnak tűnő, mégis lényeges témát tárgyalunk ki, a folyadékbevitelt és az étkezést. Az életmódunk nagy befolyással bír a teljesítményünkre. Két fajta ember létezik. Az egyik a stressz evő, aki bánatát és minden feszültségét az ételbe és rágcsálnivalókba fojtja, a másik pedig a koplaló, aki elfelejt enni a nagy tanulások közepette, vagy egyáltalán nincs étvágya a szorongástól. Sajnos csak nagyon kevesen tudják megtartani az egyensúlyt, ezért hoztam pár tippet, mivel lehet túlélni a vizsgaidőszakot, hízás és éhhalál nélkül.
Az első és egyben legfontosabb, hogy készítsünk napirendet és próbáljuk magunkat tartani is hozzá. A reggeli ne tolódjon át ebédbe, az ebéd vacsorába, a vacsora pedig éjszakai nasizásba. Az agyunkat veszi leginkább igénybe ez az időszak, ezért gondoskodnunk kell a megfelelő utánpótlásról.
Érdemes a vizes palackot állandó társként az asztalunk mellé készíteni, hisz a víz sosem jöhet rosszkor. Hajlamosak lehetünk az éjszakába nyúló tanulásra, ehhez pedig gyakran energiaitalhoz nyúlunk, de ajánlatos alternatívát találni rá, mert túlzott ingerlékenységet és álmatlanságot okozhat. A kávé, amit úgyszintén nem szabad túlzásba vinni, mert dehidratál, viszont segíti az emlékező képességet. A tea a legjobb megoldás, azon belül is a Ginzeng, fekete-, illetve a zöldteák ajánlatosak, mert hosszabb a felszívódása a kávénál így a hatása is tovább tart. Érdemes a vizsgaidőszak alatt Ginko bilobából is teát főzni, de ha esetleg nem vagy a tea rajongója, kapszula formájában is megtalálható.
Javasolt előre kitalálni a napi menüt, hogy azzal se menjen a drága tanulási időnk. Elcsépelt, de a reggelinek kell a legtáplálóbbnak lennie, mert rengeteg energia kell a nap indításához. Ajánlott teljes kiőrlésű gabonaféléket, magas kalória tartalmú ételeket és sok fehérjét fogyasztani. A tojás egy remek választás lehet a magas fehérje- és vitamintartalma miatt, mellé pedig elhanyagolhatatlan a friss zöldség. A legjobb hír, hogy rengeteg elkészítési változata létezik, így nem válik olyan könnyen unalmassá. Aránylag gyorsan elkészíthető és táplálónak mondható a zabkása is rosttartalma miatt, gyümölcsszeletekkel, mézzel és egy kis joghurttal pedig tökéletesen fel lehet dobni.
Az ebéd, a magyarok kedvenc étkezése, azonban nem tanácsos tele ennünk magunkat és kerülendők a zsíros ételek is, mert elnehezülhetünk tőlük, álmosak leszünk, ezzel pedig alacsonyabb lesz a produktivitásunk. Sajnos a rendszeres étkezés problémája gyakran áll fenn, ilyenkor jönnek a gyorséttermi rendelések, esetleg a zacskós levesek. Azonban a gyakran fogyasztott rossz minőségű ételek, vitamin és ásványianyag hiányhoz vezetnek, aminek csaknem minden esetben fáradságérzet és erőtlenség lesz az eredménye.
A tészta például bármikor jó döntés, mert hamar kész van, és kimeríthetetlen opció létezik az elkészítésére, a spagettitől, a túrós és zöldséges tésztán át egészen a krumplistésztáig. A csirkemell elkészítésére is millió-egy elkészítési javaslatot találhatunk (paradicsomos, ananászos, mustáros stb.) és köretnek remekül passzolhat hozzá esetleg a rizs.
Vigyáznunk kell a nassolással is, mert bár lehet, hogy jó ötletnek tűnik tanulás közben jutalmazni magunkat, túlzott mértékben elterelheti figyelmünket magáról a tananyagról. Érdemes 5 perc szüneteket iktatni a tanulási ciklusaink közé és ezekben a szünetekben fogyasztani néhány agyserkentő csemegét. A csokoládétól, illetve a cukorkáktól, amilyen gyorsan emelkedik meg, olyan hirtelen is esik vissza vércukorszintünk, ezért érdemes itt is válogatni a lehetőségek közt. Különösen jók az olajos magvak, a jó minőségű étcsokoládék, gyümölcslevek, szőlőcukor, a banán és a különböző aszalt gyümölcsök. Bár a vitaminok és a gyógynövények nem éppen sorolhatóak a harapnivalók sorába, érdemes szedni őket.
Omega-3 zsírsavért mindenképp érdemes halolajat szednünk, a kalcium is szerepet játszik a jó emlékező képességünkben, végül, de nem utolsósorban pedig a B-vitaminok, amik az idegrendszerünk kiegyensúlyozottságához kellenek.
Mindenkinek nehéz ez az időszak, főleg a karácsonyi hangulat megjelenése miatt, viszont egy kis rendszerezéssel, helyes étrenddel és megfelelő folyadék utánpótlással nem roncsként fogjuk magunk mögött hagyni a vizsgáinkat és az ünnepet.
DEHDK Sajtóiroda – Pálinkás Réka
Forrás:
Fotók: pinterest.com; freepik.com
bővebben