Első alkalommal szerveztek egészségügyi szűrést a Debreceni Egyetem Medikus hallgatói Hajdúnánáson, ahol lehetőség volt többek között fizikális vizsgálatra, vérnyomás-, vércukor- valamint koleszterin mérésre is. Hajdúnánás Önkormányzata bizakodik a további együttműködésekben, így szorgalmazta a Debreceni Egyetem által indított programot. A május 11-én tartott szűrőnapról bővebben Szilágyi András a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának sportért- és rendezvényekért felelős alelnöke mesélt.
- Hogyan jött az ötlet, hogy szűrést rendezzetek Hajdúnánáson és miért pont erre a városra esett a választás?
Bognár Istvánnal, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnökével és Csont Istvánnal, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnökhelyettesével szerettünk volna a medikus hallgatóknak komolyabb gyakorlási lehetőséget biztosítani és úgy véltük, hogy Debrecen vonzáskörzetében szükséges lehet egészségügyi szűrést rendezni, ezt követően pedig felvettük a kapcsolatot Csiszár Imrével, Hajdúnánás alpolgármesterével.
- Van bármilyen előzménye az egészségügyi napnak?
Igen, a HÖOK Külhoni Program kezdte el az egészet a Semmelweis Egyetemmel karöltve, ők Kárpátaljára jártak vizsgálni ott élő magyarokat, majd a kárpátaljai térséget megkaptuk mi. A Semmelweis Egyetem Erdélyt választotta, illetve a Szegedi Tudományegyetem a Vajdaságot kapta meg, viszont mi idén szerettünk volna itthon is segíteni az embereknek.
- Milyen vizsgálatokon lehetett részt venni a szűrővizsgálat alkalmával?
Anamnézis felvétellel kezdődött minden alkalommal a szűrés, mely egy általános képet adott számunkra az állapotáról. Ezt követően fizikális vizsgálatot végeztünk, ahol hallgatózás, has betapintás, vérnyomás mérés és egy EKG készítése történt. Ezek után vércukor-, koleszterin-, illetve húgysav mérésre volt lehetőség gyorsteszttel, valamint a vizeletet is ellenőrizni tudtuk. Ezek után, aki háromnál több gyógyszert szedett, annak lehetősége volt konzultálni gyógyszerészhallgatókkal is. Emellett fogorvostan hallgatók végzetek fogászati vizsgálatot azokon, akik szerettek volna a fogászati szűrésen is átesni, valamint végezetül fül-orr gégész, illetve belgyógyász várta a résztvevőket további vizsgálatokra, illetve konzultációra.
- Hány hallgató vett részt a szűrőnapon és hány vizsgálatot végeztetek az nap összesen körülbelül?
Tizenkét hallgató jött velünk a szűrésre, akik nagyon élvezték az egész napot, hiszen ez egy nem mindennapi gyakorlási lehetőség volt számukra. Negyvenöten érkeztek a szűrésre aznap, akik legalább hat vizsgálaton vettek részt, tehát a hallgatók és az orvosok minimum 270 vizsgálatot végeztek összesen. Erre egy nap alatt egyik gyakorlaton sincs lehetőség, ezáltal nagyon jó tapasztaltokkal érkeztek haza a hallgatók.
- Te magad miért tartod fontosnak az ilyen és ehhez hasonló kezdeményezéseket?
Szerencsére a magyar lakosság egészségügyi állapota javult az utóbbi években, de sajnos ez leginkább a nagyvárosokat bemutató adat, ezért van nagy szükség a kisebb településekre is koncentrálni. Magyarországon nagyon gyakoriak a metabolikus megbetegedések, mint például a cukorbetegség, valamint a magasvérnyomás is sok embert érint. Tehát azért fontos, hogy mindenki eljárjon egészségügyi szűrésekre, mert a vizsgálatok által kapunk egy viszonylagos képet az egészségügyi állapotukról és tudunk segítséget nyújtani abban, hogy esetlegesen milyen kezelésekre lehet szüksége és javasoljuk, hogy a beteg keresse fel háziorvosát további konzultációra.
DEHDK Sajtóiroda-Bajkó Kinga
bővebben