Február 28-án a madaraké volt a főszerep a Debreceni Egyetemen, a DEHÖK Környezetvédelmi Bizottságának köszönhetően. A népszerűsítési célokkal létrehozott bemutató esemény betekintést enged az érdeklődőknek, a legtöbbször csak messziről csodálható, fürge fajok életébe.
A februári időjárás ellenére szép tömeg gyűlt össze az egyetem mögötti Országh László sétányon, hogy idén is tanúi lehessenek a madárgyűrűzésnek. A szürke időre való tekintettel meleg tea várta a hallgatókat, a környezettudatosabbak pedig bögrét is hoztak magukkal. Sztrehárszki Lili bizottsági tag felvezetőjéből megtudhattuk, hogy a Botanikus kertben fogják be a madarakat speciális függönyhálóval, ami során nem sérül meg az állat, hisz végzett szakemberek hajtják végre a műveletet. Jelenleg 429 madárgyűrűző tevékenykedik az országban, akik évente közel 230 ezer példányt gyűrűznek meg, aminek segítségével lekövethetőek a fajok szezonális útvonalai. Ez a madárvonulást kutató módszer egyedi jelölésen alapul, ami annyit tesz, hogy minden madár kap egy gyűrűt, ami mintegy rendszámtáblaként vagy személyi igazolványként funkcionál.
A szakmai oldalt az egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszéke biztosította, Dr. Juhász Lajos tanszékvezető személyében. Az egyetemi docens mesélt a rendezvény történetéről és menetéről, majd miután tisztába kerültünk a madárgyűrűzés alapjaival, színre léphettek a cinegék, rigók, pintyek és verebek is, illetve kuriózumként néhány csíz és őszapó. A rendezvény első „fogása” egy széncinege volt, aminek megállapították a súlyát, életkorát és nemét, majd egy kis simogatás és körbemutatás után szélnek eresztették, már az új bizsujával együtt.
Az alkalom vendégeként képviseltette magát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ifjúsági Tagozata, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága és a debreceni Természettár is.
Az esemény interaktív óráknak is otthont adott, hisz a MÉK természetvédelmi mérnökei ugyanúgy kilátogattak, ahogy a külföldi hallgatók is.
A szervezők minden korcsoport számára készültek szórakoztató elemekkel, de egy biztos, ha simogatásra kerül a sor, mindenki aktív résztvevővé válik.
Pálinkás Réka
Fotók: Nádasi Norman
DEHDK PR és Sajtóiroda
bővebben