Nagy Róbert, a Debreceni Egyetem által delegált HÖOK elnökségi tag vezetésével indult el egy országos egészségtervező program, aminek első, pilot állomásai a DEHÖK gólyatáboraiban valósultak meg. Robi, aki maga is végzős orvostanhallgató, az Általános Orvostudományi Kar korábbi elnöke évek óta szívén viseli hallgatótársai egészségét. A program céljairól, unikalitásáról, és az abban foglalt vizsgálatokról kérdeztük.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Először is
tisztázzuk, hogy mi is ez a projekt, ami a Debreceni Egyetemen debütált?
Nagy Róbert: Ez a program egy olyan életmód és egészség vizsgálat a
hallgatóknak, aminek az a célja, hogy egy átfogó képet kapjunk, az egyetemisták
fizikális és a mentális egészségi állapotáról. Azt látjuk, az a tendencia, hogy
egyre többet foglalkoznak a tudatos, egészséges életmóddal. Nincs jelenleg
Magyarországon egy átfogó kutatás, aminek a célcsoportja ez a hallgatói
korosztály. Fontos, hogy ez az országos egészségtervező program egyrészt egy
vizsgálat, másrészt egy szolgáltatás. Lényege, hogy visszakapjanak a hallgatók
valami számukra hasznosat: olyan vizsgálatokon mehetnek végig, amik között
egészen sok megszokott van, de idővel szeretnénk minél speciálisabbakat is
beépíteni. Úgy fejlesztettük ki a Debreceni Egyetem Családorvostani
Tanszékével, hogy egy kérdőíves rész és egy fizikális vizsgálati sor után, a
megkapott eredményekből minden hallgatónak egy személyre szabott egészségtervet
tudjunk adni. Ez egy olyan díjmentes szolgáltatás, amit ha a magán ellátásban
készítenének, igencsak megterhelné a hallgatókat anyagilag.
Természetesen még gyerekcipőbe járunk, de az a célunk, hogy minden hallgató ingyenesen hozzáférhessen ehhez az egészségtervhez, amiből tájékozódni tud a jelenlegi egészségéről, útmutatást kap, hogy miben kellene fejlődnie. Később pedig egy olyan visszajelző rendszert tudunk rá építeni, amivel hogy ha fél év múlva visszanézzük ezeket az eredményeket, akkor látjuk, hogy milyen irányba mutat a fejlődése, hogy megfogadta-e a tanácsokat, ha azon az úton haladt, akkor javultak-e az értékei.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Jó, hogy említetted a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának a Családorvosi és Foglalkozás-Egészségügyi Tanszékét. Honnan jött ez az együttműködés?
Nagy Róbert: Alapvetően az ötletet a HÖOK elnökségével közösen találtuk ki: fontosnak tartjuk, hogy az egészséggel – legyen az a fizikális vagy mentális – országos szinten foglalkozzunk. Könnyű dolgom volt, hiszen a tanulmányaimból kiindulva megvoltak a megfelelő eszközeim. Megkerestem a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánját, prof. Dr. Mátyus Lászlót, akivel még a kari HÖK elnöki pályafutásom alatt építettem ki jó kapcsolatot. Előadtam neki ezt az ötletet, és ő is úgy gondolta, hogy ez egy értékes és hasznos projekt, amit szívesen támogatna. Ő ajánlotta a Családorvosi és Foglalkozás-Egészségügyi Tanszéket, akik azonnal felajánlották, hogy biztosítják szakmai hátterét a programnak. Fontosnak tartottuk, hogy egy olyan átfogó terv legyen mögötte, amit a szakma is támogat.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Átbeszéltünk, hogy tulajdonképpen mi ez a program, hogy ez hogy jött létre el, nagyon fontos ugye a szakmai háttér, a Családorvostani Tanszék által, de mesélj kérlek arról, hogy tulajdonképpen mi a program célja, és a fő kifutási pontjai.
Nagy Róbert: A legfontosabb cél az, hogy a programban résztvevő minden hallgatónak biztosítsunk, egy személyre szabott egészségtervet, amely terv követésével egészségnyereséget érhetünk el. Az egészségterv kitér az egészségmegőrzés és fejlesztés mind lelki, mind testi aspektusára. Fontos megjegyezni, hogy holisztikusan kell szemlélni az egészséget, nem szabad külön csak a lelki, vagy csak a fizikális egészséggel foglalkozni, a kettő összefügg. Második fontos célunk, hogy a kapott eredményekből egy átfogó kutatást készíthessünk a hallgatók egészségügyi állapotáról és életmódjáról, melyből konzekvenciákat vonhatunk le. Nem utolsó sorban a program igen jelentős célja az is, hogy azok a medikus hallgatók, akik a vizsgálatokat végzik, szakmailag fejlődjenek. Lehetőségük lesz gyakorolni az orvos-beteg kommunikációt, a vizsgálatok kivitelezését és megtanulják az egészségterv összeállításának menetét.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Tulajdonképpen három részből áll a program: van egy kérdőív, egy fizikális felmérés, illetve egy mentális egészség teszt. De pontosan milyen vizsgálatokat tartalmaz a program?
Nagy Róbert: Ez egy összetett kérdés, mert még csak a pilot program zajlott le, a tervezett vizsgálati sort pedig még számos helyen szeretnénk bővíteni a mért igényekhez igazítva. A Debreceni Egyetem Gólyatáborában rendezett pilot alkalom során a vizsgált hallgatók először egy validált kérdőívsort töltöttek ki, ahol az életmódjukról, a mentális állapotukról és szenvedélybetegségeikről kérdeztük őket. A kitöltés után részt vettek a fizikális vizsgálatokon, ahol az alap paramétereket vettük fel: testsúly, testmagasság, vérnyomás. Illetve hoztunk egy testösszetétel mérő gépet, ami egy úgynevezett bioelektromos impedancia analízist végez, amely a testünk lágy szöveteinek víztartalma alapján tudja megkülönböztetni a zsírszövetet az izomszövettől. A testünkben lévő különböző lágy szövetek eltérő víztartalommal rendelkeznek. A zsírszövetnek alacsonyabb a víztartalma, mint az izomszövetnek. Emiatt a különbség miatt a test vezetőképességéből kiindulva, a készülék képes kiszámolni a testzsír- és vázizom százalékos értékét és pontos mennyiségüket kilogrammban. A készülék ezen kívül méri a szerveket körbevevő zsír mennyiségét is, ezt viszcerális zsírnak nevezzük. Ez az érték rendkívül fontos, hiszen ha magas, az a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség kialakulásának fokozott kockázatát jelenti.
Ezek mellett kilégzési szén-monoxidot mértünk: a dohányzó személyek kilégzési szén-monoxid tartalmát néztük elektrokémiai úton.
A lelki egészségre vonatkozó vizsgálatok még tesztfázisban vannak, szeretnénk a témát minél részletesebben tárgyalni és hangsúlyozva megjeleníteni a programban. Jelenleg a már említett kérdőívbe emeltük be az úgynevezett rövidített Beck-féle kérdőívet, ami a depresszióra való hajlamot vizsgálja. Szeretnénk, hogy minél több, és minél speciálisabb vizsgálatokat tudjunk beépíteni, amikhez a hallgatók alapvetően nem jutnak hozzá, vagy a magánegészségügyben komoly kiadásokkal kapják meg.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Mitől unikális ez a szűrőprogram?
Nagy Róbert: Egy teljesen hallgatói szerveződésű programról beszélünk, tehát a vizsgálatok operatív elvégzését az önkéntes felsőbb éves medikus hallgatók végzik majd szakmai szupervízió mellett. Szeretnénk a programban résztvevő önkénteseknek szabadon választható kreditet biztosítani, majd pedig esetleg a gyakorlati időbe beszámíthatóvá tenni az önkéntes munkaórákat. Dolgozunk azon, hogy ezen felül egyéb juttatásokkal is tudjuk őket motiválni. Ahogy már említettem természetesen az orvostanhallgatók munkavégzése szakmai felügyelet mellett történik, minden állomásra hívunk egy már praktizáló orvost, ezáltal biztosítva azt, hogy mindig legyen egy biztonsági háló, hogyha bármilyen kérdés felmerül.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Akkor jól értem, hogy itt nem egy fix stáb dolgozik, hanem mindig más egyetem medikus hallgatói segítik a munkátokat?
Nagy Róbert: Pontosan. Egyeztettünk az összes orvosi egyetem hallgatói önkormányzatával, akik biztosítottak arról, hogy szívesen támogatják a munkánkat. Ezalapján régiókra osztottuk az országot, és minden olyan felsőoktatási intézményben, ahol nincsen medikus képzés, ott a hozzá legközelebb lévő orvosképző egyetem hallgatói bonyolítják le a vizsgálatokat. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy például minden pesti egyetem esetében csak a Semmelweis Egyetem hallgatóira számítunk, szeretnénk egyenlően elosztani a lehetőségeket. Az orvostanhallgatókat egy online képzés során betanítjuk, a helyszínen mi biztosítjuk a szükséges eszközöket és működési tervet, illetve a már említett supervisorokat is meghívjuk az egyes állomásokra. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a projekt által egy országos összefogás alakuljon ki.
DEHDK PR és Sajtóiroda: Mit tapasztaltatok a hazai terepen, a pilot szűrés során?
Nagy Róbert: Sok hasznos, és fontos dolog kiderült, amire nem biztos, hogy gondoltunk először, ezért is jó, hogy az általam ismert helyszínen, ismerős szakemberekkel, medikus társakkal próbálhattuk ki, hogy hogyan is kell kinéznie majd ennek a szűrésnek. Nagyon lelkesek voltak a gólyák, izgalmas volt látni, hogy ilyen fiatalon, mennyire tudatosak, és kíváncsiak az egészségükkel kapcsolatban. A végcél, ahogy már említettem az, hogy létre tudjunk hozni a program által egyegészségtudatos hallgatói társadalmat, egy közösséget, hogy minden jelenlegi, és későbbi egyetemista generációnak alapvető fontosságú legyen az egészsége.
A program további részleteiről majd a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának felületein tájékozódhattok.
Kovács Eszter Csilla
Fotók: Kovács Roland, Máthé Hunor Szilárd
bővebben