Hasznos tudás, környezetbarát tippek, kézműveskedés, élmények, ajándékok és még sok más érdekesség várta a környezetbarátokat a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága a Zöld Börze elnevezésű programján.
A hagyományokhoz híven az eseménynek ebben az évben is a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar aulája adott otthont november 12-én. A rendezvényt Balázs Ákos, városüzemeltetésért és környezetvédelemért felelős alpolgármester beszéde nyitotta meg, melyben kiemelte: „A környezetvédelmet az egyén szintjén kell elkezdeni, ezt követhetik majd a nagyobb, városi akciók.”
Alpolgármester Úr köszöntője után Szentpéteri-Nagy Veronika, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának elnöke is üdvözölte a rendezvényre kilátogatókat és ismertette a napi programot. Az idei Zöld Börzére 15 kiállító települt ki, ezzel lehetőséget adva arra, hogy a látogatók olyan szervezeteket ismerjenek meg, akik tevékenységükkel erősen kapcsolódnak a környezetvédelemhez, természetvédelemhez, az ökogazdasághoz, az egészséges életmódhoz, illetve a tudatos fogyasztói magatartáshoz. Mindenki szabadon tájékozódhatott a szervezetek munkájáról, esetleg új, kapcsolódási lehetőségeket is kereshetett.
A rendezvényen részt vett többek között a Tisza-tavi Ökocentrum, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Köz-pont Ifjúsági Egyesület, a Debreceni Nagyerdőért Természetvédelmi-, és Kulturális Egyesület, a Natúr-Centrum, a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány és kitelepült a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Természetvédelmi-, Állattani-, és Vadgazdálkodási Tanszéke is. Az eseményen az egyes standoknál fény derült arra, hogy miért jobb az ásványokból készült ékszer, mint a műanyag, emellett az is, hogy miket használhatunk a műanyag csomagolású tusfürdő és sampon helyett, illetve a „szemét-zsákbamacskák” mindenkit ráébresztettek arra, hogy a hétköznapi, egyszer használatos tárgyaknak milyen zöld alternatívái léteznek. A szervezők célja, hogy a résztvevők ne csak azt tudják meg, hogy miért kell védeni a környezetet, de azt is, hogy hogyan.
Ebben az évben újdonságnak számított, hogy a Környezetvédelmi Bizottság tagjai „Az erdő és én” címmel fotópályázatot hirdettek. A pályázatra több, mint 60 ember jelentkezett közel 150 fotóval. A beküldött pályaművekre a Bizottság Facebook-oldalán lehetett szavazni. A legtöbb like-ot gyűjtő fotó készítője közönségdíjat nyert, míg a zsűri által legszebbnek ítélt képekből kiállítás készült a rendezvény helyszínén. A kreatívabbak a nap folyamán őszi falevekkel díszített vászontáskákat készíthettek, a kicsik fajátékokkal játszhattak, akik pedig tudásukat szerették volna megmérettetni részt vehettek a Nagy Zöld Személyiségteszten és Nagy Erdős Kvízen is, ahol értékes ajándékokkal, köztük csokidrazséval, aszalt gyümölcsökkel, teákkal, forralt bor fűszerrel és még sok értékes ajándékkal gazdagodhattak.
A Bizottság tagjai bíznak abban, hogy rendezvényükkel évről évre egyre több embert ráébreszthetnek arra, hogy mennyi mindent tudnak ők maguk tenni környezetünk megóvásáért és tisztaságáért, illetve azt is hangsúlyozzák, hogy a fokozatosság elvét követve senkinek nem késő elkezdeni a környezettudatos életmódot.
DEHDK Sajtóiroda-Kovács Gabriella
Fotó: Rozsi Kristóf
bővebben