Közeleg a zárthelyik időszaka. Rengeteget tanulsz, mégsem látod az eredményét. Az órákról elkésel, magyarázkodnod kell. Csak néhány példa, amellyel egy egyetemista szembesül a tanulmányai során. Valami azonban összeköti őket: a felsoroltak mind-mind stresszfaktorként vannak jelen a hallgatók életében. A mentális egészség világnapja alkalmából most áttekintjük a megküzdési stratégiák mibenlétét, illetve bemutatunk számotokra néhányat, hogy ezzel is könnyebbé tegyük az egyetemi életeteket.
A megküzdés (angol nyelvű szakirodalomban coping) arra irányuló törekvés, hogy az egyén megküzdjön azon stresszorokkal, stresszkeltő helyzetekkel és eseményekkel, melyek fenyegetést, kihívást, esetleg veszteséget jelentenek számukra. A megküzdési stratégiák, bár sokfélék lehetnek, általában két nagy csoportra szokás osztani ezeket: probléma- és érzelemközpontú stratégiák. Míg az első teljes mértékben arra szolgál, hogy magát a problémát és annak körülményeit szüntesse meg, az utóbbi egyfajta érzelmi megközelítést jelent, mely során a probléma értelmezésének a megváltoztatására törekszünk. Ahogyan azt említettem, néhány gyakorlati példa is áttekintésre kerül, a lelki és mentális egészségetek megőrzése végett.
Légzés. A légzés lelassulása sok esetben a gondolatok lelassulását is magával hozza. Lélegezz lassan, lélegezz mélyeket. Olcsó és hatékony megoldás, melynek több variációja is létezik, amelyeket akár az interneten is egyszerűen elérhettek.
Mozgás. Rengeteg kutatás sikeresen kimutatta, hogy a lelki állapot és a fizikai aktivitás között egyenes reláció mutatható ki. Minél többet mozog az ember, annál jobban érezheti magát. Továbbá a mozgás endorfint, vagyis boldogsághormont is termel és elősegíti a jobb alvást is.
Legyünk társaságban. Amellett, hogy kiküszöbölhetjük a társadalmi izoláció megjelenését, a baráti társaságunk tagjai segítőként is jelen lehetnek. Rendelkezhetnek olyan meglátással a barátaink, melyek számunkra nem teljesen egyértelműek, kívülről nézve azonban szabad szemmel láthatóak.
Humor. Egy probléma sem lehet olyan kemény, hogy humorral ne lehessen könnyíteni a helyzet súlyosságán. Bár sablonos, de nézzük az élet jó oldalát. Ezentúl nagyon fontos, hogy a humor sokszor segít meglátni a probléma súlyosságát.
Jelenlegi cikkünkben csak néhány stratégiát tudtunk számotokra felsorakoztatni, viszont ez csak a „jéghegy csúcsa”. Az interneten és különféle szakirodalmakban még számos megoldást találhattok a felmerülő problémákra. Ne feledjétek, mindig van megoldás és fel a fejjel!
DEHDK PR- és Sajtóiroda
Puskás Marcell
bővebben