A tavaszi szemeszter kezdetével újra életre hívta a Mobility Café rendezvénysorozatot a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottsága. Az első beszélgetés február 26-án zajlott le a Nagyerdei Víztoronyban, fókuszban az Erasmus+ és a Campus Mundi ösztöndíjprogram által kínált lehetőségekkel.
A Mobility Café célja, hogy megismertesse a hallgatókat a külföldi tanulmányi és szakmai programokkal és részletes tájékoztatást adjon azokról. Az év első eseménye nem tért el a bevett szokástól, a közel egy órás kerekasztal-beszélgetésen részt vettek a mobilitást biztosító szervezetek képviselői, illetve olyan hallgatók, akik hagyták már el Magyarországot valamely program keretében. Gara Péter az egyetem Nemzetközi Irodáját, míg Dávid Zsófia Eszter a Tempus Közalapítványt képviselte. A külföldről visszatérő hallgatók közül Rausz Valentina, Morsiani Laura és Posta Norbert foglalt helyet az asztalnál.
A két szervezet rövid bemutatását követően szó esett a jelentkezés feltételeiről, a lehetséges célállomásokról. A vendégek felhívták a figyelmet az alapvető hibákra, amelyek olykor-olykor előfordulnak, és kellemetlen helyzeteket szülnek. „Ha valaki elhatározza, hogy kiutazik és kint fog tanulni, beszéljen a kari koordinátorral, olyan emberrel, akinek van tapasztalata és nézze meg alaposan a fogadó egyetem honlapját, ahol fontos információk vannak. Érdemes jó előre felkészülni azzal kapcsolatban, hogy mit fogunk kint tanulni.” – összegezte a legfontosabb előzetes tennivalókat Gara Péter.
A továbbiakban a megjelentek részletes ismertetést kaptak a Campus Mundi és az Erasmus+ ösztöndíjainak különbségeiről, a külföldön tartózkodás hosszának alternatíváiról. A hallgatók közül Rausz Valentina Németországban, Morsiani Laura Olaszországban, Posta Norbert pedig Portugáliában járt a közelmúltban. Mindhárman egyetértettek abban, hogy értékes tapasztalatokat gyűjtöttek, nyelvtudásuk jelentősen javult. „Az utolsó napon rádöbbentem, hogy amennyire eleinte vártam, hogy vége legyen, annyira nehéz volt elbúcsúzni a végén.” –ismerte be Rausz Valentina. Zárásként Gara Péter és Dávid Zsófia Eszter is hangsúlyozták, a külföldi tanulmányi vagy szakmai tapasztalat a későbbi munkavállalásnál nagy előnyt jelenthet.
A sorozat várhatóan a következő hónapban folytatódik, tovább mélyítve a hallgatók tudását a mobilitási lehetőségekkel kapcsolatban. A pontos időpontokról és a kapcsolódó programokról tájékozódni a Külügyi Bizottság Facebook-oldalán lehet.
DEHDK Sajtóiroda-Tóth Márkó
Fotó: Rozsi Kristóf
bővebben