Miután a koronavírus-járvány hazánkban is felütötte a fejét, a kormány döntése alapján a felsőoktatási intézmények átálltak a távolsági oktatásra. A Debreceni Egyetem hivatalosan március 23-tól tartja a kapcsolatot ilyen formában a hallgatókkal. A rendkívül helyzet okozta tartós otthonlét alatt nem csak szellemi, hanem testi frissességünk fenntartása is fontos – ennek lehetőségeiről kérdeztük Lenténé Dr. Puskás Andreát, a Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatóhelyettesét, aki a félévi testnevelés-kurzusok teljesítéséről is tájékoztatott.
Milyen szempontok szerint érdemes összeállítani egy otthoni edzéstervet?
Először is azt kell végiggondolni, hogy mit és körülbelül mennyi idő alatt szeretnénk elérni, ehhez reális célokat kell megfogalmazni. A mozgásforma kiválasztása a következő lépés. Természetesen nem szükséges egyféle edzéstípust választani, a többféle mozgással elkerülhető a monotónia, nem következik be a motiváció-vesztés és a szervezetet is többféle mozgás éri, amely elősegíti a fejlődést. Ezt követően számba kell venni, hogy a választott mozgásformák végrehajtásához otthoni körülmények között milyen lehetőségeink vannak (milyen eszközök, mekkora terület állnak rendelkezésre), van-e esetleg szabadtéri sportolásra lehetőség…stb. Amikor mindent alaposan átgondoltunk, kezdődhetnek az edzések!
Milyen gyakorlatokkal, mozgásformákkal lehet eredményesen próbálkozni?
A legfontosabb, hogy olyan sportmozgást keressünk, amelyet szívesen végzünk. Legyen szórakoztató számunkra, hiszen ez pozitív hatást gyakorol az edzésekhez való hozzáállásunkra. Manapság már igen széles palettája van a választható szabadidősportoknak, és különböző edzéstípusok közül válogathatunk. A mozgásformák között vannak olyanok, amelyek természetben végezhetők, és olyanok, amelyek akár otthoni körülmények között is. Az E-learning felületen létrehozott oldalon többféle mozgásformához tettünk fel videókat, gyűjtöttünk össze ajánlásokat annak érdekében, hogy mindenki megtalálja a számára vonzót. Akinek otthon nincs eszköze, leginkább a saját testsúllyal végrehajtott gyakorlatokat tudja végezni, de például kézisúlyzó hiányában használhatunk fél literes vizes palackot (természetesen megtöltve), vagy gerinctornához törölközőt, használhatjuk az otthon található tárgyakat, úgy, mint széket, kanapét, lépcsőt és így tovább.
Mostanság, a rendkívüli helyzetben mekkora jelentősége van annak – testi-lelki oldalról is megközelítve –, hogy mozogjunk?
A sportnak, a testmozgásnak az egészségügyi vonatkozásai ismertek, de emellett jelentős szerepe van abban is, hogy energikusabban és boldogabban éljünk a hétköznapokban. A rendszeres testmozgás egyrészt a testi-lelki fittség fejlesztésében és fenntartásában, valamint a testsúly szabályozásában játszik fontos szerepet, másrészt pedig az ellazítás nagyszerű eszköze is. A testedzés kiváló eszköz a stressz levezetéséhez, a mozgás hatására csökken a feszültség, amely hozzásegít minket ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabbak legyünk. Az edzéseknél mindig kell lennie valamilyen célnak, amit el szeretnénk érni. Ha ezek a célok megvalósulnak, az sikerélményhez vezet. Fontos, hogy mindig reális, megvalósítható céljaink legyenek az adott edzésre vonatkozóan.
A változások hogyan érintik az egyetemi testnevelés órákat?
Természetesen a mostani helyzetben is arra törekszünk, hogy tartsuk a kapcsolatot a hallgatókkal. Ennek megvalósítása érdekében az E-learning felületen a Sporttudományi Koordinációs Intézet Sport és Testkultúra néven létrehozott egy oldalt, amely az egyetemi testnevelés órán résztvevők és valamennyi egyetemi hallgató számára otthonról is elvégezhető feladatokat, elsajátítható ismereteket, életmódtanácsokat, fórum lehetőségeket biztosít. Ennek célja nem csak a félév elfogadása, hanem az egészség megőrzése, az immunrendszer erősítése is, amelynek egyik legfontosabb eszköze a testedzés. Hiszen a mozgás gyógyszer!
DEHDK Sajtóiroda-Tóth Márkó
Fotók: Pinterest
bővebben