A globális járvány miatt fel kellett hagynunk több régi szokásunkkal, és az otthoni izoláció okozta stressz hatására sokan negatívan kezdik el szemlélni a dolgokat, és ellustulnak. Azonban itt van pár hasznos tanács, mire érdemes figyelni annak érdekében, hogy ugyanolyan kiegyensúlyozottak maradjunk és persze egészségesek.
Azok, akik otthonról tudnak dolgozni, némileg jobb helyzetben vannak, mint akik kényszerszabadságukat töltik, hiszen az előbbieknek legalább a napjuk nagy része a szokásos rutin szerint zajlik. Ahhoz, hogy tevékeny és aktív maradj, elengedhetetlen, hogy legyen egy jól bevált napirended, amelynek segítségével teljesíthető feladatokat tudsz kitűzni az adott napra és nem tétlenkedsz. Így garantáltan nem fogsz unatkozni, csak ülj le és kezdd el azokat a feladatokat összeírni, – legyen szó egy könyv elkezdéséről vagy a szekrényed rendbetételéről – melyeket már régóta terveztél megcsinálni.
Végre jut idő a pihenésre is, feküdj le időben este és törekedj arra, hogy azonos időben kelj fel minden reggel. Ha ezt már most a karantén alatt elsajátítod és szokásoddá teszed, később, ha majd minden visszaáll a normális kerékvágásba, sokkal energikusabb leszel. Tölts minél több időt a veled egy háztartásban élőkkel: esténként vacsorázzatok együtt, beszélgessetek, valamint előkerülhetnek a társasjátékok, amelyek segítségével becsempészhetitek a jó hangulatot a négy fal közé.
Nem akarod kidobni az ablakon az időt? Jó ötlet fejleszteni magadat és tanulni valami új és hasznos dolgot, legyen szó egy pár hetes online kurzus elvégzéséről, egy önfejlesztő könyv kiolvasásáról vagy egy újabb nyelv elsajátításáról. Ne keresd a kifogásokat, most végre semmi nem fog gátolni abban, hogy szintre hozd az angol nyelvtudásod vagy neki kezdj egy online KRESZ tanfolyamnak.
Légy türelmes, ha valami nem sikerül elsőre, dolgozzatok össze a csoporttársakkal és évfolyamtársakkal. Együtt sokkal hatékonyabbak lesztek, és esetleg ők felhívhatják olyan dolgokra is a figyelmedet, melyekre eddig nem is gondoltál. Időben állj hozzá a házik és beadandók elkészítéséhez, ne hagyd, hogy túl sok összegyűljön a félév végére.
Az előadások alatt kapcsold ki a TV-t és törekedj az ideális körülmények megteremtésére, jegyzetelj az órák alatt, és ha valami nem egyértelmű, kérdéseidet tedd fel bátran oktatóidnak! Ne felejtsd, ez a helyzet nekik is legalább annyira új, mint neked, így biztosan készségesek és megértőek lesznek.
Ha vége az óráidnak, menj ki az udvarra, a levegőre, mozogj kicsit, simogasd meg a kiskedvenced vagy segíts a házimunkában. A lényeg, hogy zökkenj ki a monoton tempóból, teljen a napod a lehető legváltozatosabban.
Kerüld az egészségtelen ételeket, és törekedj arra, hogy minél több zöldséget, gyümölcsöt és magvakat fogyassz, emellett rengeteg otthonról végezhető edzésterv és videó található az interneten. Ha a mozgást is új rutinként beépíted a napodba, garantáltan nem fogsz unatkozni, jobb közérzettel fekszel le este és még a bezártság okozta feszültséget is levezetheted.
Rendezd át a környezeted, illetve tartsd rendben és tisztán azt, szellőztess gyakran, ha teheted, moss és mosogass 60 fokon, mivel a koronavírus már ezen a hőfokon elpusztul.
Fontos a köhögés, tüsszentés szabályainak a betartása is. Használjunk papírzsebkendőt, melyet használat után azonnal dobjunk ki a szemetesbe és kézmosáshoz pedig az egyszer használatos papírtörlőt részesítsük előnybe.
DEHDK Sajtóiroda-Óvári Anna
Fotó: Vasadi Mihály
bővebben