Szőlőpréselés, hazai bor, nóták és táncház. Így telt a Szüreti kavalkád a Kazánház Egyetemi Klubjában október 26-án.
A régi hagyományokra kiélezett esemény hatalmas sikert aratott, amelyet a DEHÖK Folklór Műhely és a Stipendium Hungaricum Mentor hálózata közös együttműködése tett lehetővé.
A programsorozat első felvonásaként a résztvevők saját kezűleg tapasztalhatták meg a szüretnek azon részét, amikor a szőlő leszedése után az emberek együtt dolgoztak a must kinyerésén, darálással és préseléssel.
Este hat órától a vendégek borkóstoláson vehettek részt, melynek középpontjában háromféle hazai bor bemutatására került sor az Angyal Borászat jóvoltából. A tokaji borvidék kincsei mellett, a minőségi, kézműves Gyugos sajttermékek ízesített, illetve natúr hazai portékáiból falatozhattak a vendégek.
A lakomát a Hortobágyi Táncegyüttes látványos műsora követte. A mulatozás továbbfolytatódott, ám a táncosok mellé a résztvevők csatlakozhattak a közös táncházra, mely markáns tradícióink egyike. A táncot a Bakos Zenekar kísérte, akik fiatal zenészekből álló tagjai a folklór zeneműszészet házi zenakara.
„A táncház a magyar kultúrában jelentős szerepet töltött be. Akkor nem disco és technoparti volt, hanem táncház. Más szórakozási módja nem nagyon volt az embereknek 150 éve. Muszáj voltak elmenni a fonóba vagy a csűrbe, vagy valahol mulatni. A szüret igencsak ilyen alkalom volt, amikor leszedték a szőlőt, ledarálták, kipréselték és utána majd később volt vele tennivalójuk, és akkor este igencsak előkerült a tavalyi évből maradt bor és pálinka, zenekar, nóták és a táncház.” – nyilatkozta Herdon Balázs a Műszaki Kar HÖK tagja, akit nemrégiben kértek fel arra, hogy segítséget nyújtson a DEHÖK azon csoportjának kialakításában, amely a magyar hagyományok megőrzését, valamint a kultúra ápolását tűzte ki célul.
Ahogyan a régmúltban, úgy most is összekovácsolta az embereket a mulatság. A Kazánház belső tere megtelt tánccal és az élőzene muzsikájával, a vendégek szíve pedig melegséggel. Céljuk megvalósulni látszik, miszerint: „a külföldiekkel megismertetni, a magyarokkal pedig lebontani a gátat a néptánc és népzenével kapcsolatban.”- összegezte Herdon Balázs.
Dér Amarilla
Fotó: Kovács Roland
DEHDK PR és Sajtóiroda
bővebben