A Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa és a Kozma Mihály Futsal Kupa döntőinek előestéjén, február 14-én a cívisvárosba látogatott a magyar nemzeti tizenegy szövetségi kapitánya, Marco Rossi. A mester a Debreceni Egyetemen Magyar szívvel olaszként – a magyar labdarúgás szolgálatában címmel tartott előadást.
Teljesen megtelt február 14-én, kedden este az oDEon nézőtere. Ennek oka egészen egyedülálló volt, hiszen különleges személy előadására érkeztek az érdeklődők. A magyarszívű olasz, Marco Rossi az elmúlt évek, évtizedek legsikeresebb magyar szövetségi kapitány természetesen nem véletlenül vonzott ennyi sportrajongót. No, persze „Rossi-varázsló” korántsem csak a fociért lelkesedők figyelmét keltette fel, hiszen olyan karizmatikus emberről van szó, akinek nevét alighanem az egész ország ismeri. A díszelőadás alapjait a Debreceni Egyetem, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat, a Sporttudományi Koordinációs Intézet, a Nyirkos István Szakkollégium, illetve a Magyar Labdarúgó Szövetség fektette le, továbbá Kozma Mihály és Gellei Imre, korábbi MLSZ szövetségi kapitányok szerepe is kiemelkedő volt a szervezésben.
A beszélgetés felvezetőjeként Bácsné Bába Éva, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának Sportgazdasági és –menedzsment Intézet intézetigazgatója tartott érzelmes köszöntőbeszédet, amelyben felidézte, hogy a DE egykor nagyot álmodott, mégpedig, hogy sportolóegyetem lesz. Mindez pedig mára valósággá vált. Állítását ráadásul olyan személy készült alátámasztani, akinek – aktuális – pozíciójához hasonló szakember eddig még nem adott elő a Labdarúgás elmélete és gyakorlata című szabadon választható tárgy katedráján: az első olyan meghívott állt a közönség elé, aki jelenleg is hivatalban lévő szövetségi kapitánya a magyar válogatottnak. Marco Rossival Ó. Nagy Ferenc, a Campus Rádió szerkesztője és Szöllősi György, a magyar futballhagyományok és Puskás-ügyek nagykövete beszélgettek.
A nemzeti csapat első embere többek között kiemelte, számára Magyarországon dolgozni megérkezést jelent, hiszen mind a játékosok, mind pedig a szurkolók példásak és egyedülállóak Európa-szerte. A focisták akaratereje és odaadása szinte emberfeletti, ennek is köszönhető, hogy az elmúlt esztendőkben odáig fejlődött a címeres mezben mutatott játék, hogy immár a legnagyobb ellenfelek is méltán retteghetnek a magyaroktól. Felidézte továbbá, hogy az előadás előtt megkoszorúzott szobor alakjához, Buzánszky Jenőhöz milyen kapcsolat fűzte nagyapját, aki az Aranycsapat névsorát szinte naponta mondta el imaként. A rendkívül szerény szövetségi kapitány arról is megemlékezett, hogyan indult és végződött emlékezetes, bár nem kifejezetten hosszú labdarúgói karrierje, majd miként jutott el a Budapest Honvédtól – Puskás Ferenc klubjától – egészen a magyar labdarúgás élére. A színpadon vendég beszélgetőpartnerek is válaszoltak, elsőként Ch. Gáll András, az Olasz meló Magyarországon című könyv szerzője, akivel a mester jelképesen meg is állapodott, hogy a magyar válogatottal kapcsolatban mindenképp el kell elkészülnie a folytatásnak. A szerző helyét aztán az a Dzsudzsák Balázs vette át, aki nem csupán a DVSC helyi nevelésű klubikonja, de Marco Rossi kapitánysága alatt vonult vissza tavaly ősszel a válogatottságtól csúcstartóként (109), ráadásul Balázs nagymamájának ikonikus és utánozhatatlan töltöttkáposztájával pótolták a válogatott játékosok a lefocizott kalóriákat.
Az előadás végén a nézői kérdésekre is adódott lehetőség. Ezekre válaszolva Rossi-mester elmondta, miért tartja Diego Maradonát a valaha volt legjobb játékosnak, hogy a Torino az olasz csapatok közül a szívügye, illetve, hogy szerinte a magyar játékosok válogatottbeli sikerének titka az odaadás és a lelkiismeretes hozzáállás. Az este végén Prof. Dr. Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a mester arcképével díszített plakettet adott át a díszvendégnek, emlékül a debreceni sportmérföldkőnek számító egyetemi látogatásért.
Barna Marci
Fotók: Czombos Bence
bővebben