Egyetem tér 1. KLK II. Kollégium Alagsor 2A06
  • Főoldal
  • Hírek
  • Ismerj meg minket
    • A DEHÖK
    • DEHÖK válaszol
    • Kari HÖK-ök
    • Bizottságok
    • Rendezvények
  • Felhívások
    • Kollégiumok
    • Ösztöndíjak
    • Szociális ösztöndíj
    • Versenyek
    • Sport
  • Kapcsolat
  • Napi kérdés
Logo Back
Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat

DEHOK

06-52/512-700 / 72855dehoktitkarsag@unideb.hu
  • Felhívások
    • Kollégiumok
    • Ösztöndíjak
    • Szociális ösztöndíj
    • Versenyek
    • Sport
  • Kapcsolat
  • Napi kérdés

Aktuális

Napi kérdés

Voksolj és mondd el, mit gondolsz! Merthogy minket érdekel a véleményed, úgyhogy kattints és szavazz! Segítsd a munkánk, hogy még inkább kedvezhessünk nektek. Köszönjük!

Csak az eredményt mutasd

Betöltés ... Betöltés ...

Legutóbi kérdések

Hatékonyan és eredményesen a karantén idején

Főoldal
>
Hírek
>
Felhívásaink
>
Hatékonyan és eredményesen a karantén idején
2020. ápr. 06.SZERZŐ:
DEHDK Sajtóiroda
Megosztás

A halogatással és az időbeosztási nehézségekkel sokan sokféle okból küszködünk. Néhányunknak a motiválatlanság, másoknak az időbeosztás okoz kellemetlenséget. A kialakult helyzet miatt – amit a koronavírus hozott létre – minden diák saját otthonából, online felületeken keresztül tanul és végzi el feladatait, illetve, aki csak teheti home-office-ban dolgozik. Ez elsőre jól hangzik, de bizony számos olyan kérdés és probléma merülhet fel, amivel eddig még nem találkoztunk.

Valamit elkezdeni vagy megváltoztatni azért is olyan nehéz, mert gyakran a célhoz vezető út nagyon hosszúnak, fárasztónak, ijesztőnek vagy épp nehéznek tűnik. Az elérhetetlennek tűnő végcél vagy a tornyosuló feladatrengeteg közepette akár az esélytelenség vagy tehetetlenség érzése is hatalmába keríthet minket, így inkább bele se kezdünk, vagy húzzuk-halasztjuk az első lépés megtételét.

A digitális oktatásra való átállással a tehetetlenség és nehézség érzése még inkább elhatalmasodhat rajtunk, így még fontosabb, hogy napi rutint alakítsunk ki. A boldogsághoz, az önbizalomhoz, az énhatékonyság érzéséhez, a személyes jólléthez szükségünk van arra, hogy úgy érezzük, mi irányítjuk a dolgokat. A „kontroll érzése” pedig csak akkor lehetséges, ha profin gazdálkodunk az időnkkel.

A jó hír az, hogy az időgazdálkodás jártasság, vagyis tanulható. Mindegy, hogy mennyire voltunk szétszórtak a múltban, mennyit halogattunk vagy mennyi időt fecséreltünk el az alacsony értékű tevékenységekkel, meg tudjuk változtatni.

A hatékony időbeosztás kiindulópontja, hogy meghatározzuk céljainkat és ezeket fontossági sorrendbe állítsuk. Minden egyes pillanatban teljesen egyértelműnek kell lennie, hogy mi a legfontosabb feladat számunkra azon a napon. Egyszer egy egyetemi feladat elvégzése lesz a legfontosabb, máskor egy családi rendezvény vagy párkapcsolati krízis megoldása. Megint máskor egészségügyi vagy sportcél kerül előtérbe.

Az időgazdálkodás következő lépése a kristálytiszta megfogalmazás. Üljünk le egy darab papírral, és elegendő időt rászánva gondoljuk át, hogy pontosan milyen feladatot akarunk elvégezni aznap. Amint világosan látjuk magunk előtt a céljainkat, térjünk vissza a jelenbe, és minden egyes percet, minden órát tervezzünk meg, hogy a lehető legtöbbet tudjuk kihozni magunkból. Az időgazdálkodás alapeszköze a felsorolás, amelyben fontossági sorrendben sorakoznak a tételek. Ez az önmenedzselés folyamatosan működő eszköze. Fontos belátni, hogy gyakran nem is az idővel gazdálkodunk, hanem saját magunkkal. Ezért van az, hogy a hatékony és eredményes időbeosztáshoz önfegyelemre, önkontrollra és önuralomra van szükségünk.

Az eduline nevű portál főoldalán három olyan ingyenes alkalmazásról is olvashatunk, amelyekkel még egyszerűbbé válhat a fentebb említett lépések betartása és ezáltal az időnk beosztása is. Cikkünkben összegyűjtöttük nektek ezeket az alkalmazásokat:

 

1.) TimeTune

Ez az alkalmazás segít abban, hogy akár óráról órára beosszuk az időnket. A felvett rutinok naptárként működnek, de nem szükséges dátumot megadni, ha nem szeretnénk. Az átlátható egyéni címkék segítenek, hogy könnyen beazonosíthassuk az ütemtervetekben található tevékenységeket, a testreszabással pedig az igényeinkre alakíthatjuk az egész alkalmazást. Ha mindez nem lenne elég, a TimeTune statisztikai áttekintéseket is készít a rutinokból, így kielemezhetjük a napirendünket és javíthatunk az időbeosztásunkon.

 

2.) To-Do Szervező Naptár

Ez a tervező is segít abban, hogy hatékonyabb napi időbeosztást tudjunk kialakítani. Az alapfunkciókon – többek között a to-do listen, a naptáron, a célokon, a megjegyzéseken – kívül a „Start My Day” funkcióval akár lépésről-lépésre megtervezhetjük a napunkat. Beállíthatunk fontossági sorrendeket, elhalaszthatjuk a teendőket, de akár ismétlődő feladatokat is megadhatunk.

 

3.) TimeTable++

Az alkalmazásba felvihetjük a házi feladatainkat, feljegyzéseket készíthetünk, illetve jelölhetjük beadandók leadási határidejét is. Az app egyszerre több órarendet is tud tárolni és az időt is visszaszámolja a következő óráig, így biztosan nem maradunk majd le az online tanórákról.

Minden nap végén érdemes feltennünk magunknak a kérdést: Ma jobb voltam -e, mint tegnap? Többet dolgoztam-e, mint az előző napon? Jól dolgoztam? Nem kell, hogy minden nap hibátlanul teljesítsünk! Ennél sokkal fontosabb az, hogy a javulás apró fokmérőit keressük. Ha emlékeztetjük magunkat arra, hogy nem kell három nap alatt mesterré válnunk, az a legjobb módja annak, hogy talán háromezer nap alatt azzá váljunk.

 

Forrás:

https://eduline.hu/campus_life/20200319_Harom_remek_alkalmazas_a_hatekony_idobeosztashoz

Brian Tracy (2014): A célkitűzés kézikönyve. Bagolyvár Könyvkiadó, Budapest.

Pink, H.D. (2010): Motiváció 3.0 – Ösztönzés másképp. HVG Könyvek.

 

DEHDK Sajtóiroda-Kovács Gabriella

Fotó: pinterest.com

bővebben
DEHOK

Elérhetőségeink

Telefon:
06/52 512-700 / 72855
Irodaügyelet:
Hétfő-Péntek : 9 – 16
Cím:
4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
KLK. II. Kollégium alagsor 2A06

Kapcsolat | Jogsegély

Email:
dehoktitkarsag@unideb.hu
Írj nekünk!

Azonnali üzenet

Hasznos linkek

Telefonkönyv
Neptun
Moodle
Webkamera
DEKa kártya
Impresszum
Sport
e-szervezet
Mobil alkalmazások
Technikai információ
Egyetemi honlap
Kolik
DEHÖK 2019 @ Minden jog fenntartva